oik-radocza

Właściwa praca jest ważna

Bezinteresowna pomoc potrzebującym oraz zwierzętom jest praktykowana od dawna na całym świecie. Przyjmuje ona oczywiście rozmaite formy, zrzeszając wielu ludzi, którzy chcą dać coś od siebie, w zamian nie wymagając żadnej zapłaty. Idea wolontariatu rozwija się także w Polsce, gdzie również przebywają osoby, wymagające opieki lub innego rodzaju wsparcia.

Niestety, Polska, jeśli chodzi o dobroczynność, wciąż pozostaje w tyle za innymi państwami. Dzieje się tak, ponieważ ludzie nie są od dziecka uczeni pomagać (w Stanach Zjednoczonych młode osoby poznają reguły wolontariatu już w okresie szkolnym). Polacy często źle pojmują też ideę dawania wsparcia innym – często kojarzy im się to z ciężką pracą, za którą na dodatek nie dostaną godziwego wynagrodzenia.

Tymczasem wolontariusz tak naprawdę wcale nie musi, a nawet nie powinien zaniedbywać swoich obowiązków na rzecz zajęć dodatkowych. To on sam decyduje, ile czasu poświęci na działanie w ramach danej inicjatywy (średnio są to dwie, trzy godziny tygodniowo). Obecnie powstaje bardzo wiele ugrupowań, chcących nieść wsparcie innym.

Wciąż poszukują nowych wolontariuszy, którzy umożliwiliby realizację dalekosiężnych planów, a często także rozszerzenie działalności. Pomoc ludziom w Polsce rozwija się już od dłuższego czasu, natomiast w ostatnich latach utworzono też sporo fundacji, zajmujących się zwierzętami – w ten sposób wiele bezdomnych psów i kotów ma szansę znaleźć dom.

www.htgra.pl