Transplantologia, czyli chirurgia przeszczepiania narządów

Nie bez powodu chirurgia należy do najbardziej poważanych gałęzi medycyny. Leczenie w jej zakresie wymaga od lekarza ogromnej precyzji, pokaźnego zakresu wiedzy i żelaznych nerwów. Posiada zdolność ratowania życia. Nasz podziw może okazać się jeszcze większy, gdy zorientujemy się, że jedną z podspecjalizacji chirurgii jest transplantologia. Nazwa nauki o przeszczepianiu narządów, jak znaczna część dziedzin medycznych, swoje pochodzenie zawdzięcza językowi łacińskiemu.
W tym właśnie języku „transplantare” oznacza „szczepić”, podczas gdy samo „plantare” tłumaczymy jako „sadzić”. Terminy te mogą dotyczyć różnych jednostek: od tkanek czy komórek, aż po cały narząd lub zaledwie jego część. Historia przeszczepów przeprowadzanych u ludzi sięga już 1954 roku. Właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy przeprowadzono tego typu zabieg. Niewiele ponad 10 lat później miała miejsce pierwsza próba przeszczepu narządów, przeprowadzona na terenie Polski.
Po roku polskim lekarzom udało się przeprowadzić ten zabieg i po raz pierwszy w historii naszego kraju zakończyć go sukcesem.
