Transplantacje serca

Historia transplantologii, czyli bardzo specyficznej podspecjalności chirurgii, sięga już połowy dwudziestego wieku. Przeprowadzane od tego czasu próby dotyczyły przeszczepów rozmaitych organów i tkanek. Największy podziw jednak zawsze wzbudzają te zabiegi, które dotyczą centralnego punktu ludzkiego organizmu, czyli serca.
Pierwszy na świecie, zakończony sukcesem zabieg przeszczepienia serca przeprowadzono w 1967 roku w Republice Południowej Afryki. Kilkanaście lat później zdecydowano się na jednoczesną transplantację serca oraz płuc. Również polscy lekarze mogą pochwalić się osiągnięciami w zakresie przeszczepiania mięśnia sercowego.
Pierwszą próbę podjęto w Łodzi już w 1969 roku. Minęło jednak kilka lat, zanim rodzimi lekarze zdołali zapobiec takiemu wyzwaniu. Sukces odnieśli w w 1985 roku.
Pierwszy udany przeszczep serca na terenie Polski miał miejsce w Zabrzu. W tym wiekopomnym wydarzeniu brał udział zespół lekarzy, w skład którego wchodził Zbigniew Religa, Jerzy Wołczyk, Andrzej Bochenek, Marian Zembala i Bogusław Ryfiński. Biorcą przeszczepu był Józef Krawczyk.