oik-radocza

Właściwa praca jest ważna
Rafineria Abadan w Zatoce Perskiej

Rafineria Abadan znajduje się obecnie w czołówce największych światowych rafinerii. Jest zlokalizowana u wybrzeży Zatoki Perskiej. Rafineria Abadan działa od początku wieku XX, a utworzył ją koncern Anglo-Persian Oil Company (wiele lat później przetransformowany w BP).

Kiedy rafineria Abadan w 1912 roku rozpoczęła swoją działalność to była wówczas jedna z największych i najbardziej znaczących na rynku rafinerii. Obecnie, chociaż nie należy już do grona rafinerii z największym wydobyciem, to wciąż wymienia się ja pośród tych największych. Wciąż jest także liczącym się graczem na rynku ropy naftowej.

Od 1951 roku rafineria Abadan jest własnością państwa. W latach 80., na skutek działań wojennych prowadzonych w Zatoce perskiej, rafineria została bardzo zniszczona, a jej renowacja trwała latami.

Bardzo dużo czasu zajęło rafinerii powrócenie do liderów rafineryjnych. Dzisiaj, z roku na rok, rafineria Abadan poprawia wielkość swojego wydobycia – aktualnie na dobę wydobywa się tam blisko 68 tys. metrów sześciennych ropy naftowej.

fotowoltaika dla rolników tania energia dla firm