Ładowanie akumulatora
Do najprostszych sposobów ładowania akumulatora należą te z użyciem kabli lub prostownika. Podczas ładowania należy uważać, by nie uszkodzić baterii, ani nie doprowadzić do wybuchu akumulatora. Do ładowania za pomocą kabli niezbędny jest drugi samochód. Natomiast prostownik to urządzenie, które pozwoli nam na pełniejsze naładowanie akumulatora. Taką metodę najlepiej wykonywać w garażu lub w piwnicy, ponieważ w jej trakcie wydzielają się toksyczne i łatwopalne opary.
Nie można nachylać się nad akumulatorem, ani palić papierosów w jego pobliżu. Ładowanie akumulatora możliwe jest w samochodzie, a także poza pojazdem. Ładowanie poza autem wymaga poświęcenia większej uwagi. Obecnie, powszechne są akumulatory bezobsługowe, ale trudno jest w nich zmierzyć poziom naładowania. Bezobsługowe wersje mają utrudniony dostęp do elektrolitu, przez co niemożliwe jest zmierzenie jego gęstości.
Podczas ładowania akumulatora, w elektrolicie przybywa cząsteczek kwasu siarkowego, co wpływa na zwiększenie jego gęstości. W czasie tego procesu, siarczan ołowiany zostaje przetworzony, a woda zawarta w elektrolicie zaczyna się rozkładać. Wydzielanie wodoru i tlenu powoduje gazowanie akumulatora, co jest sygnałem do odłączenia prostownika. Należy pamiętać, że zbyt mocne gazowanie może wywołać zniszczenia. Akumulator kwasowy trzeba ładować przy użyciu prądu nie większego niż 10% pojemności.
Czas ładowania akumulatora to 24 godziny. Przed rozpoczęciem ładowania należy wymieszać elektrolit.