oik-radocza

Właściwa praca jest ważna

Niewiele osób wie, ale to Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest od lat liderem polskiego górnictwa węgla brunatnego. Na rynku polskim funkcjonuje już od ponad 30 lat. Co więcej Bełchatów jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie.

Warto wiedzieć, że bełchatowski węgiel jest najtańszym paliwem energetycznym w Polsce, z którego produkujemy najtańszą energia w naszym kraju (przypominamy w tym miejscu, że nadmierna emisja dwutlenku węgla do atmosfery przyczynia się do globalnego ocieplenia). W KWB Bełchatów obecnie wydobywa się rocznie około 42 mln ton węgla, co stanowi ponad 50% krajowego rocznego wydobycia tego surowca energetycznego. Po raz pierwszy wydobyto węgiel brunatny w tej kopalni 19 listopada 1980 roku.

Głównym odbiorcą surowca jest oczywiście elektrownia w Bełchatowie.Niestety zasoby całego złoża bełchatowskiego (to jest 2 mld ton), zgodnie z planem ich zagospodarowania, zostaną wykorzystane do około 2038 roku.Kopalnię można obserwować z trzech punktów widokowych: na Górze Kamieńskiej oraz w Kleszczowie i Żłobnicy.

Handen https://modo24.pl/karmniki