oik-radocza

Właściwa praca jest ważna
Jak zostać reporterem wojennym?

Wiele osób nie zważając na niebezpieczeństwo, marzy o zostaniu korespondentem wojennym. Praca reportera wojennego jest pełna niebezpieczeństw, ale i tak nie brakuje osób, które marzą o takiej posadzie. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego – to z jednej strony prestiż, z drugiej adrenalina, a na dodatek jeszcze ogromna satysfakcja z tego, że informuje się cały świat o przebiegu konfliktu zbrojnego gdzieś na końcu świata.

Oczywiście niełatwo jest zostać korespondentem wojennym. Niedawno w ofercie studiów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu pojawił się kierunek o nazwie „korespondent zagraniczny i wojenny”, ale tak naprawdę ukończenie go w żaden sposób nie zwiększa szans na dostanie takiej pracy. Korespondentami wojennymi zostają już doświadczeni dziennikarze, którzy w swojej codziennej pracy wykazują się odwagą i odpowiedzialnością.

Pomaga też znajomość języków obcych i obcej kultury. Reporterem wojennym można też zostać na własną rękę jako freelancer, który sam wyjeżdża w rejon świata ogarnięty wojną, by stamtąd przesyłać gotowe relacje do różnych redakcji. To jednak wymaga zainwestowania na początek sporych nakładów finansowych.

www.johnakufuorfoundation.org