oik-radocza

Właściwa praca jest ważna
Jak wybrać zamienne części samochodowe do naszego auta?

Samochód jak każda inna maszyna z czasem się po prostu zużywa. Eksploatacja części samochodowych jest związana przede wszystkim ze stylem jazdy oraz warunkami, w jakich przychodzi nam jeździć najczęściej. Tak czy siak, po jakimś czasie wiele części samochodowych nadaje się już tylko do wymiany. Trzeba więc oczywiście zwracać uwagę na różnego rodzaju wskazówki i sygnały, które dają nam znać, że z niektórymi częściami trzeba się już „pożegnać”. Najlepszym wtedy rozwiązaniem zdaje się być wizyta w serwisie u mechanika, choć oczywiście na wymianę pewnych części możemy zdecydować się sami i samemu taką wymianę przeprowadzić. Tyle tylko, że wtedy będziemy potrzebować odpowiednich narzędzi. Tak czy siak, nie ma wątpliwości, co do tego, że jeżeli chcemy przez długi czas cieszyć się naszym pojazdem to powinniśmy zadbać o to, by w odpowiednim momencie wymieniać jego poszczególne części. W jaki jednak sposób kupować tak właściwie części samochodowe? Pytanie to dotyczy przede wszystkim procesu szukania oraz samego zakupu, no bo wiele osób nie do końca wie, jakie rzeczywiście części kupować. Najpierw warto przede wszystkim poznać tzw. poziomy jakościowe, wśród których wyróżniamy:

  • OE – oryginalne części zamienne,
  • OEM – części zamienne, które jakościowo są tak samo dobre jak oryginały,
  • OEQ – części zamienne, których jakość jest porównywalna, ale nie są to części na ten pierwszy, fabryczny montaż,
  • części regenerowane – najtańsze części zamienne, wyprodukowane zgodnie ze standardami i dokumentacją techniczną, często wzorowane na częściach OEM.

Teraz, gdy znamy już poszczególne poziomy, trzeba jeszcze nieco dokładniej wyjaśnić, czym charakteryzuje się tak właściwie każdy z nich. Części z poziomu OE to te, które przeznaczone są z reguły do pierwszego montażu fabrycznego, a więc są to części najlepsze jakościowo i co za tym idzie także najdroższe. Rekomendowane są do pojazdów nowych, nie starszych niż trzy lata. Części z poziomu OEM to części najbliższe jakościowo częściom OE, a to przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj produkuje się je nawet na tej samej linii montażowej. Części OEQ można z kolei scharakteryzować tym, że odznaczają się całkiem dobrym stosunkiem jakości do ceny – jest ich na rynku najwięcej, a do tego produkowane są przez uznane, doświadczone i wyspecjalizowane firmy, które nie są po prostu dostawcami części fabrycznych. Równie ciekawą alternatywą zdają się być części regenerowane, choć w ich przypadku powinniśmy zwrócić przede wszystkim na źródło – to powinno być sprawdzone i rzetelne. W przypadku części regenerowanych podkreśla się również względy ekologicznie, gdyż w tej sytuacji wykorzystywane są podzespoły, które były już wcześniej używane. Części z tego poziomu jakościowego rekomenduje się do pojazdów starszych niż osiem lat.

Gdzie szukać części zamiennych do samochodu?

Dziś kierowcy najczęściej szukają części zamiennych w internecie, gdzie możemy znaleźć naprawdę duży wybór poszczególnych elementów. To głównie dlatego, że wiele firm skupia się dziś właśnie na sprzedaży części przez portale internetowe i to właśnie w tej przestrzeni mamy największe szanse znaleźć części nas interesujące.

Oczywiście możemy również zdecydować się na zakup takich części prosto od producenta, mając pewność najwyższej jakości.

http://katalizatory-dolnoslaskie.pl/jelcz-laskowice.html