oik-radocza

Właściwa praca jest ważna
Ilu reporterów wojennych ginie w czasie pracy?

Im więcej dziennikarzy pojawia się w miejscach konfliktów zbrojnych, tym więcej ich ponosi śmierć w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Dziennikarze pojawiali się już na frontach I i II wojnie światowej, samo lądowanie aliantów w Normandii relacjonowało około 40 dziennikarzy.

Później każdy kolejny konflikt zbrojny zaczęło relacjonować coraz więcej reporterów wojennych. Niestety, im więcej się ich pojawiało w różnych niebezpiecznych zakątkach świata ogarniętych wojną, tym więcej z nich ponosiło śmierć w trakcie wykonywania swoich obowiązków.

Szacuje się, że tylko w dwóch ostatnich dekadach w trakcie konfliktów zbrojnych w trakcie pracy zginęło ponad tysiąc dziennikarzy. Tylko w 2013 r.

śmierć poniosło ponad 70 dziennikarzy. To krwawe żniwo to przede wszystkim wojna domowa w Syrii, w trakcie której zginęło 29 pracowników mediów.

Na dodatek los ponad 20 dziennikarzy pozostaje nieznany – niewykluczone, że oni także zginęli. Szczególnie poruszający okazał się przypadek reportera Al-Dżaziry, który zginął z rąk snajpera.

Media cały czas starają się podnosić poziom bezpieczeństwa swoich reporterów. Zapewniają im specjalne szkolenia, kamizelki kuloodporne, hełmy, a nawet ochronę, ale często to nic nie daje, a w wielu miejscach świata terroryści nawet celowo polują na dziennikarzy.

konsultacja cv