oik-radocza

Właściwa praca jest ważna
Czym różni się chirurgia urazowa od ortopedii?

Wstajesz w piękny niedzielny poranek, idziesz pobiegać, źle stawiasz stopę i dokucza ci okropny ból w nodze. Grasz w siatkówkę, a jedno nieudolne odbicie piłki wystarczy, by nieznośny ból w palcu czy nadgarstku towarzyszył ci przez kilka następnych, długich dni. Znasz to? Wiele zdarzających się często, nawet całkiem niepozornych urazów, wymaga interwencji lekarza.

Warto jednak zastanowić się nad zasadniczym pytaniem: jaki specjalista powinien nam pomóc? W zależności od tego, jak bardzo poważny jest uraz, kierujący nas do specjalisty lekarz powinien zdecydować, gdzie najlepiej jest się udać. Jeżeli kontuzja nie wymaga przeprowadzania zabiegów operacyjnych, zwykle w zupełności wystarczająca będzie wizyta u ortopedy. W przypadku poważniejszych schorzeń należy jednak odwiedzić chirurga urazowego.

Najczętszym błędem, popełnianym w przypadku rozmaitych urazów, jest unikanie wizyty u lekarza. Nawet zwyczajne zwichnięcie może być dla nas niebezpieczne, jeśli nie otrzymamy odpowiedniej pomocy. Laicy w temacie zdrowia zasadniczo nie potrafią również stwierdzić, czy konsekwencją ich urazu mogą być poważne powikłania, czy też nie.

szczepienia www.spzozlask.pl