oik-radocza

Właściwa praca jest ważna
Czy mechanik zamówi nam części samochodowe?

Kiedy słyszymy, że w naszym samochodzie coś zaczyna stukać, że nie do końca działa on tak jak powinien, od razu zaczynamy zastanawiać się, co może być przyczyną problemów. Staramy się zlokalizować część, która uległa awarii i zastanawiamy się, czy jesteśmy w stanie wymienić ją samodzielnie, czy może konieczna jest wizyta u mechanika. Co więcej, może się okazać, że zaczniemy sprawdzać ile będzie nas kosztowała dana część samochodowa i zaczniemy szukać tańszej alternatywy.

Ale czy faktycznie musimy się tym zajmować samodzielnie, czy może powinniśmy pozwolić, aby to mechanik zajął się sprowadzeniem potrzebnej części samochodowej?

Co zyskujemy?

Jeżeli się uprzemy, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, abyśmy sami zakupili potrzebną część samochodową. Ale czy to faktycznie ma sens? Po pierwsze może się okazać, że nasze podejrzenia okażą się błędne, a wówczas kupimy część, która nie będzie musiała być wymieniana i niepotrzebnie stracimy pieniądze. Poza tym, mechanik ma swoje sprawdzone miejsca, w których zazwyczaj części samochodowe otrzymuje nie tylko szybciej, ale również w przystępniejszych cenach.

Czasami dlatego, że z danym sklepem współpracuje już od długiego czasu, a czasami dlatego, że po postu zamawia jednorazowo więcej rzeczy. Możliwości jest tutaj sporo, ale fakt jest taki, że mechanik zamawia daną część samochodową dopiero wtedy, gdy jest pewny, że to właśnie ona uległa awarii, a dodatkowo może ją uzyskać w znacznie bardziej przystępnej cenie niż my. No i mechanik od razu będzie mógł ocenić, czy to jest właśnie ta część samochodowa, która była mu potrzebna.

Jedynie co, może nam się zapytać czy ma to być część oryginalna czy jednak zdecydujemy się na zamiennik, który oferuje nam taką samą jakość, ale jednocześnie jest znacznie tańszy?

Co jeśli nie nowa część?

Są takie części samochodowe, które trzeba wymienić na nowe, bo nie ma możliwości ich naprawienia. Ale są również takie części samochodowe, które przy niewielkim uszkodzeniu uda się naprawić. Dlatego też, niejednokrotnie będąc u mechanika możemy się spotkać z pytaniem czy ma on zamawiać nową część, co będzie się wiązało z określonymi, często niemałymi kosztami, czy może ma próbować naprawić tą, która już jest w naszym samochodzie i która uległa zniszczeniu.

Zazwyczaj to drugie działanie wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami, a jeśli taka naprawa jest wykonana w odpowiedni sposób, to możemy być pewni, że dana część samochodowa bez problemów posłuży nam jeszcze przez wiele miesięcy. Warto się zastanowić czy faktycznie chcemy kupować nową część, a jeśli tak czy oryginalną czy zamiennik. Czy może lepiej zrobimy jeśli zdecydujemy się na regenerację uszkodzonej części, co pozwoli zaoszczędzić nam sporo pieniędzy i nie wyrzucać czegoś, co jeszcze spokojnie może nam posłużyć? Pamiętajmy, że możemy sami zamówić potrzebne części samochodowe, ale też możemy to zostawić mechanikowi, który ma tutaj większe doświadczenie.

A jeśli to możliwe, to zawsze próbujmy najpierw daną część naprawić, zamiast od razu ją wyrzucać.